Yönetim Kurulu Başkanı

Değerli iş ortaklarımız ve çok kıymetli çalışanlarımız;

Balat Mensucat yarım yüzyılı aşkın süredir Türkiye ekonomisine katma değer yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. İşletmemiz, faaliyet gösterdiği halı sektöründe, köklü geçmişinden de güç alarak, Balat farkını sergilemek, sektörün öncüsü olmak ve çıtayı her zaman daha yükseğe taşımak amacıyla hareket ediyor. 50 yıldan uzun süredir güçlenerek büyüyen Balat markasının başarı sırrı da bu.

Şirketimiz, plan ve stratejilerini belirlerken yıl boyunca tüketici araştırmalarını ve müşterilerinden aldıkları geri bildirimleri doğru analiz ederek aksiyonlar aldı. Değişen tüketim alışkanlıklarına uygun geliştirilen ürün ve hizmetlerin yanı sıra farklı hedef kitlelerimizle kurulan iletişim kanalları ve yöntemleri geliştirildi.

Balat Mensucat olarak, finansal büyümenin yanı sıra müşterilerimizin, iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın memnuniyeti için çalışıyor, toplumumuza katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz. Sosyal vatandaşlık kavramı, kurum kültürümüzün en önemli yapıtaşlarından biri. Bu doğrultuda da yeni projelere imza atıyoruz.

Dünyadaki halı sektörünün yüzde 70’i tufting, duvardan duvara döşemeler, yüzde 30’u da parça halıdan oluşan bir sektör. Gaziantep dünyada yüzde 30’a hitap eden parça halının yüzde 70’ini karşılıyor. Ama yüzde 70’e hitap eden ürünün belki binde 1’ini karşılıyor. Birkaç tane tufting firmamız var ama Gaziantep’te dünya çapında büyükler arasında yer alan firmamız yok.

Bu nedenle Sektör için yeni bir Apre makinesi üretiyoruz. Sadece Gaziantep ya da Türkiye için değil dünya için yenilikçi bir makine olacak. Ar-Ge’si, inovasyonu ile halı sektörünü ileriye taşıyacak bir makine. Bizim yaptığımız apre makinası wilton tipi dokuduğumuz halının apresini yapacak, hem de tufting dediğimiz dokumanın sırtına farklı taban uygulamalarını yapabilecek bir makine. Tek makine ile sektörümüzü daha ileriye taşıyoruz.

Başarımızın odağında insan vardır. Ekibimizle karşılıklı güven ve saygı ile etik değerlerimizin rehberliğinde çalışıyoruz. Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin hak ve hukukunu koruyoruz. İşverenlerimize, sözleşmelerimize sadık kalıyor, sözümüzün hep arkasında duruyoruz. Kaliteden, iş ve işçi güvenliğinden taviz vermedik, vermeyeceğiz. Oluşan çevre bilincine candan inanıyor, gereğini yapmaktan asla vazgeçmiyoruz.

Balat Mensucat’ı güçlü kurumsal yapısı ile müşterilerimiz, yatırımcılarımız, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve toplum için değer yaratan, yeniliklere imza atan uzun soluklu bir iş modeline kavuşturmak en önemli hedefimizdir. Bu yolda ekibimize güvenim ve inancım tamdır. Bizler, sizlerden aldığımız güç ile başlangıçta bir aile mesleğinin verdiği iş motivasyonu, temelde emeğin içerisinden çıkarak çalışmanın ve azmin sonucu güzel işler başardığımızı görerek büyümenin onurunu gururunu yaşamaktayız. Şirketimizin, bireye hizmet anlamında yaşamı idame edecek ürünleri insanımıza sunması, ve daha da ötesinde ülke için kaliteli insan gücü yetiştirerek ekonomiye katkı koyması her zaman onurumuz olmuştur.

M.Aykut ERKENT
Yönetim Kurulu Başkanı